dlaczego Jezuici w TV używają krawatów

2013-04-12 09:29:28

dlaczego Jezuici czasami w programach TV używają krawatów. To nie jest dobre swiadectwo. Po co w takim razie przyjmować strój duchowny skoro i tak można nosić później krawat i garnitur....

Gdy powstawał zakon jezuitów, jego założyciel Ignacy Loyola nie przewidział szczególnego stroju. Zakonnicy mieli ubierać się tak, jak ubierali się zwykli księża w tamtych czasach. Dzisiaj wielu jezuitów dostosowuje swój ubiór do środowiska, do którego są posłani. Nie szata wszak zdobi człowieka. Na pytanie więc "dlaczego" odpowiedzią jest misja dotarcia do różnych ludzi. Nie tylko do tych, którzy chodzą do Kościoła i chcieliby widzieć księdza w sutannie. Sam jako jezuita inaczej ubieram się, gdy przychodzi mi pomagać w pracy parafialnej (sutanna) a inaczej w szkołach na Białorusi (garnitur i krawat) oraz jeszcze inaczej wśród muzułmanów w Egipcie (tradycyjna galabeja). Serdecznie pozdrawiam

Poniżej moje zdjęcie z Egiptu:

Żmudziński

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [4]

strój duchowny

2013-04-14 07:57:35

No ale skoro w Polsce strojem duchownych jest koszula z koloratką albo sutanna czy habit, to powinni tak chodzić. Ciekawe, że jezuici niegdyś w Chinach ubierali się w stroje mandarynów a w Polsce dzisiaj nie chcą chodzić w stroju kapłańskim tylko w krawatach.

To nie jest kwestia "chcą" czy "nie chcą". Bycie w zakonie to nie realizowanie swoich fanaberii. Każdy próbuje realizować powierzoną mu przez Boga i przełożonych misję najlepiej jak potrafi. To przełożeni ostatecznie decydują kto jak powinien ją wypełniać a nie internetowi komentatorzy. Na jakiej podstawie wydaje się Panu, że ktoś coś powinien czynić tak, jak Pan uważa to za właściwe? Jeśli bulwersuje Pana fakt, że jezuita nie chodzi w stroju zakonnym, to problem ma Pan a nie jezuita. Nie wiem dlaczego miałby dostosować się do Pana poglądów na strój. Warto szerzej spojrzeć na rzeczywistość i misję Kościoła w świecie. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ