siostrzeniec uzalezniony od matki

2015-09-03 06:57:00

Moja siostra jest bardzo awanturnicza osoba. Wychowuje samotnie 16 letniego syna. Wszedzie z nim chodzi, nawet lezy z nim w jednym lozku czesto, czesto go obejmuje itd. a on sie tak dal ubezwlasnowolnic, dodam, ze czasem-rzadko sie buntuje przeciw niej. Mojej mamie i mnie sie ta sytuacja nie podoba, bo to wyglada bardziej na pare niz matke z dorstajacym synem. Czy nalezy zwrocic jej uwage - z tego bedzie napewno awantura, gdyz jak mowilam moja siostra jest bardzo awanturnicza osoba. Czy co robic w tej sytuacji, modle sie za nich, ale pytanie czy powinnam zwrocic jej uwage, m.in. zeby jej syn wiedzial, ze to jest zle.

Tak, to wygląda na chorą relację. Zwykle taka sytuacja obraca się przeciw matce, której będzie trudno zaakceptować, że syn będzie musiał kiedyś odejść, gdy znajdzie sobie dziewczynę i będzie chciał się z nią ożenić. Wtedy będzie Ciebie potrzebowała i wtedy mądrze ją wspierając pomożesz jej synowi uwolnić się i zacząć samodzielne życie. Zwracanie obecnie uwagi nie przyniesie rezultatu. Więcej możesz zdziałać zachęcając jej syna do samodzielnych decyzji, do wyjazdu z przyjaciółmi, stając po jego stronie, gdy się buntuje, a jednocześnie przypominając o szacunku do matki. To on będzie musiał kiedyś podjąć konieczną decyzję o swojej wolności - bolesną dla niej. Już teraz buntując się wie, że tak być nie może jak jest. Ważne, by usłyszał od Ciebie, że jego bunt jest uzasadniony i że będziesz go wspierała w trudnych chwilach. W tym wieku można też podrzudzić mu książkę o toksycznych rodzicach. Jest kilka tytułów na rynku. Serdecznie pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ