dziecięca seksualność

2012-06-29 13:44:53

Szczęść Boże,
mam pytanie. Jak ocenić zachowanie dziewczynek - 5 i 8 letniej. Od pewnego czasu zaobserwowałam bardzo niepokojące zachowania. Starsza prowokuje młodszą do zabaw "nieprzyzwoitych". Prawie nagiej każe chodzić naokoło stołu, każąc wybrać, czy w wersji "bez przesady", "czy z przesadą"... Opowiada jej dużo "o seksie", sama inicjuje te tematy. Młodsza dziewczynka nie jest jeszcze uświadomiona ani zaciekawiona tematem, ale poddaje się zabawom.
Poza tym, u starszej dziewczynki zaobserwowałam zabawy typy - leżenie nago, kładzenie czegoś na swoim ciele, także skrywaną masturbację.
Jakieś dwa lata temu bawiła się w ten sposób ze swoją młodszą siostrą, że kazała jej dotykać swoich narządów płciowych, co młodsza robiła...
Młodsza czasami mdleje w różnych sytuacjach...
Jestem bardzo zaniepokojona tymi zachowaniami. Jaka może być ich przyczyna, i skutek dla dorosłego życia? Bardzo proszę o poważne potraktowanie mojego pytania i o udzielenie rzetelnej odpowiedzi przez Psychologa...

Masturbacja dziecięca jest dość powszechną czynnością u dzieci obu płci mieszczącą się w ramach normy rozwojowej. Fizjologiczne objawy pobudzenia seksualnego występują u wszystkich dzieci już od wczesnego okresu życia. Takie pobudzenie pojawia się najczęściej przypadkowo, w odpowiedzi na stymulację fizyczną, bądź w czasie snu.
Jedną z najpowszechniejszych przyczyn masturbacji dziecięcej jest chęć i dążenie dziecka do rozładowania napięcia emocjonalnego, czyli pewien sposób radzenia sobie z doświadczaniem przykrych emocji, stresu, a nawet nudy.

Istnieją jednak pewne wzorce przejawianych przez dzieci zachowań związanych z seksualnością, które mogą pozwalać na przypuszczenie, że ich źródło nie jest przypadkowe.

Nawiązując do Pani listu, myślę, że Pani obawy są faktycznie uzasadnione i warto podjąć  zdecydowane działania w celu ich wyjaśnienia.
W sytuacji, kiedy dziecko przejawia zbyt duże zainteresowanie seksualnością a jego zabawy są dość mocno przesycone erotyzmem, a tak z pewnością jest w przypadku Pani córeczki, trzeba zastanowić się, co może być przyczyną takiego zachowania. Niestety pod uwagę  trzeba wziąć również tą najbardziej pesymistyczną możliwość, że mogło dojść do nadużycia seksualnego. Istnieją też oczywiście inne alternatywne wyjaśnienia. Być może dziecko ma dostęp do treści o charakterze erotycznym (filmy udostępniane w internecie, magazyny erotyczne), bądź było świadkiem aktu seksualnego. Nie mniej jednak nie powinna Pani tego lekceważyć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby poprosić o pomoc,  porozmawiać o swoich wątpliwościach ze specjalistą, dlatego też zachęcam Panią do wizyty u psychologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!!

 





Alicja Sztafarek