zastapienie ojca chłopcu

2014-01-20 19:51:14

Szczesc Boze
Mam takie pytanie, wychowuje sama tzn z mamą mojego 13 letniego syna. jego ojciec mieszka zagranica ale go nie odiwedza, ostatnio byl w Polsce w zwaizku z komunia mojego syna.Chodzi o to,ze do rozwoju potrzebny mu jakis wzor meski. Nie mam nikogo takiego kto moglby pelnic taka role. Jednoczesnie syn jest komputerowcem, ma slaby kontakt z rowiesnikami, jest zbyt dorosly dla nich, jest tez slaby ze sportu. W zeszlym roku zaczal chodzic na rajdy szkolne, 1-lub 2 dniowe. Poczatkowo bylo ciezko , potem juz z gorki. Teraz od wrzesnia planuje go zapisac na zajecia tenisa stolowego,zeby troche pobyl w grupie i mial kontakt z panem prowadzacym zajecia. Gdyby mogl toby nigdzie nie chodzil, zawsze jak go pytam zeby wybral sobie jakies zajecia lub grupe do ktorej moze nalezec to odpowiada,ze do zadnej. Proponowalam mu juz oaze, ram( taka grupa modlitewna dla mlodych), harcerstwo, gre na gitarze i tenis ziemny( byl juz pare razy kiedys na tych zajeciach) -to stwierdzil ze z tego wszystkiego najbardziej mu odpowiada tenis ziemny. Po jakims zcasie zmienil zdanie, ale on ma tak zawsze ze nigdzie nie chce isc, dopieor jak sie go przymusi to niedlugo sam juz chce. Co panstwo mysla

Witam. Ma Pani rację sądząc, że nie zastąpi Pani ojca synowi, ma Pani też świetne pomysły, żeby miał on kontakt z jakimś mężczyzną, czy rówiesnikami. Szkoda, że nie ma możliwości mieć relacji z jakimś wujkiem czy dziadkiem, kimś z rodziny, bo to najbardziej wzmacnia poczucie ważności i akceptacji siebie, której chyba najbardziej mu brakuje. Wydaje mi się, że izolowanie się Pani syna wynika z problemów z własną tożsamoscią, poczuciem wartości, które najczęściej w sytuacji, gdy ojcec odchodzi wpływa w taki sposób, że dziecko czuje się odrzucone, nawet jak zna realne powody rozstania. Tego kłopotu nie da sie rozwiązać na tenisie. Warto znaleźć terapeutę mężczyżnę, który pomoże synowi, lub kogoś do kogo syn bedzie mieć zaufanie i możliwość budowania stałej i bezpiecznej relacji. pozdrawiam.

Monika Szymańska