Artyku³y

Zak³ad Naukowy w Chyrowie

Wojciech ¯mudziñski SJ

Dnia 9 wrze¶nia 1939 roku spad³y na Chyrów pierwsze bomby. Wojska niemieckie wesz³y do Chyrowa 11 wrze¶nia a pó¼niej wojska radzieckie. Wiele zbiorów naukowych przewieziono do Drohobycza. Jezuici zostali przepêdzeni a maj±tek przejêto na obiekt wojskowy. W 1944 roku, gdy Niemcy siê wycofywali, podpalili budynki. Jeszcze do lat 90-tych stacjonowa³o tam wojsko radzieckie a pó¼niej ukraiñskie. Obecnie ca³y kompleks budynków, z wyj±tkiem kaplicy, któr± przej±³ Ko¶ció³ prawos³awny, jest wystawiony na sprzeda¿. Ukraiñscy jezuici czynili w ostatnich latach starania, by odzyskaæ dawne kolegium. Niestety w³adze ukraiñskie ¿±daj± pieniêdzy, których nie mamy. Dziwne jest to, ¿e mimo, ¿e ukradziono nam nasz± w³asno¶æ, to jeszcze teraz chce siê nam j± sprzedaæ. No có¿. Takie bywaj± zawieruchy historii. Rozwiñ artyku³, by zobaczyæ zdjêcia s³ynnej szko³y z 2010 roku.

czytaj wiêcej

RODZIC MISTRZEM... ?

Bogdan Koszty³a

Czy mo¿na byæ mistrzem, bêd±c rodzicem? Je¶li tak, to jak to zrobiæ? Byæ mo¿e, te pytania mog± sk³oniæ niektórych rodziców do refleksji nad w³asnym rodzicielstwem. Chcia³bym, ¿eby postawione pytania i znalezione odpowiedzi zachêci³y wspó³czesnych rodziców do mistrzostwa.

czytaj wiêcej

Troska o dobre imiê

Wojciech ¯mudziñski SJ

Sylwetka patrona, jego ¿yciorys i warto¶ci, jakim s³u¿y³, kszta³tuje to¿samo¶æ szko³y i wp³ywa na poczucie przynale¿no¶ci nie tylko uczniów i absolwentów, ale tak¿e nauczycieli i innych pracowników szko³y. Patron, jak dobry Anio³ Stró¿, wskazuje drogê i przypomina, ¿e szko³a powinna byæ zakorzenionym w tradycji miejscem wzajemnego wspierania siê na drodze realizacji wspólnych marzeñ.

czytaj wiêcej